19 декабря, в день памяти святителя Николая Чудотворца, благочинный Барнаульского городского округа протоиерей Андрей Басов возглавил Божественную литургию в Никольском храме г. Барнаула.

Ему сослужили ключарь храма иерей Дионисий Рейм, иерей Николай Руссу, иерей Валентин Михайлов, иерей Иоанн Макаров, иерей Вадим Коваленко, иеродиакон Мелетий (Плотников), диакон Владислав Пасечник.

Праздничные богослужебные песнопения исполняли хор храма и малый клирос.

Никольский храм, один из старейших и красивейших барнаульских храмов. Разделить радость и вознести усердные молитвы за праздничным богослужением собралось большое количество верующих, многие из которых по благочестивой традиции причастились в этот день Тела и Крови Христовой.

По окончании Литургии был совершен крестный ход вокруг храма, после чего протоиерей Андрей Басов поздравил верующих с праздником

Тропарь святителю Николаю Чудотворцу, глас 4:

Правило веры и образ кротости, воздержания учителя яви тя стаду твоему яже вещей истина: сего ради стяжал еси смирением высокая, нищетою богатая. Отче священноначальниче Николае, моли Христа Бога спастися душам нашим.

Кондак, глас 3:

В Мирех, святе, священнодействитель показался еси: Христово бо, преподобне, Евангелие исполнив, положил еси душу твою о людех твоих, и спасл еси неповинныя от смерти; сего ради освятился еси, яко великий таинник Божия благодати.

Молитва:

О, всесвятый Николае, угодниче преизрядный Господень, теплый наш заступниче, и везде в скорбех скорый помощниче! Помози мне грешному и унылому в настоящем сем житии, умоли Господа Бога даровати ми оставление всех моих грехов, елико согреших от юности моея, во всем житии моем, делом, словом, помышлением и всеми моими чувствы; и во исходе души моея помози ми окаянному, умоли Господа Бога, всея твари Содетеля, избавити мя воздушных мытарств и вечного мучения: да всегда прославляю Отца и Сына и Святаго Духа, и твое милостивное предстательство, ныне и присно и во веки веков. Аминь.